Ogrzewanie problematycznych przestrzeni, takich jak magazyny

Ogrzewanie problematycznych przestrzeni, takich jak magazyny czyli naprawa nagrzewnic master w cegłę szamotową, która zapewnia właściwości akumulacyjne. Wady i zalety: Powolne nagrzewanie się pomieszczeń. Równomierna temperatura w pomieszczeniu. Długie utrzymywanie ciepła.

Dodane: 11-04-2019 19:09
Ogrzewanie problematycznych przestrzeni, takich jak magazyny

naprawa nagrzewnic master

Grzejniki konwekcyjne

Grzejniki gazowe akumulacyjne

Może to być piec kaflowy, wyposażony w palnik gazowy zamiast spalania węgla. Także istnieją grzejniki żeliwne wyposażone w cegłę szamotową, która zapewnia właściwości akumulacyjne.

Wady i zalety:

Powolne nagrzewanie się pomieszczeń.
Równomierna temperatura w pomieszczeniu.
Długie utrzymywanie ciepła.

Grzejniki konwekcyjne

Grzejniki konwekcyjne ogrzewają pomieszczenie w wyniku przepływu masy powietrza wewnątrz radiatora grzejnika, w wyniku czego następuje jego ogrzanie. Przepływ może być grawitacyjny (wówczas powietrze przepływa w sposób naturalny, co wynika z różnicy gęstości powietrza spowodowanej różnicą jego temperatury) lub wymuszony (przepływ powietrza wymusza wentylator). Grzejniki zasilane są prądem elektrycznym lub wodą. Woda dostarczana jest instalacją centralnego ogrzewania (CO).

Wady i zalety:

?mieszanie? powietrza w pomieszczeniu,
relatywnie średnia prędkość nagrzewania pomieszczenia,
łatwość regulacji temperatury,
stabilność w utrzymaniu temperatury w pomieszczeniu,
mniejsza powierzchnia grzejnika w stosunku do grzejników radiacyjnych
(wada) większe nierównomierności w ogrzewaniu powietrza, ciepłe powietrze unosi się do góry.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie

Montaż grzejników w mieszkaniach

naprawa nagrzewnic master

Grzejniki montowane są w praktycznie wszystkich pomieszczeniach, z których ma się korzystać w okresie zimowym. Dlatego znajdują się one zarówno w mieszkaniach, jak i na uczelniach. Zwłaszcza grzejniki znajdujące się w mieszkaniach i domach są odpowiednio dobierane i ustawiane w taki sposób żeby można było skutecznie ogrzać wszystkie pomieszczenia niezależnie od tego, jak bardzo są wyziębiane z powodu zmieniających się warunków atmosferycznych. Tak samo jest w przypadku szkół i uczelni z tą różnicą, że temperatura w nich panująca może być nieco niższa. W tym przypadku sięga się po odpowiedniej wielkości i mocy grzejniki, które są nieco tańsze, ale mogą być użytkowane przez wiele lat. Dzięki temu można zajmować się nauczaniem w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach.

Płaszczowo-rurowy wymiennik ciepła

Rekuperatory ? przykłady
Płaszczowo-rurowy wymiennik ciepła
Wymiennik ciepła typu rura w rurze
Płytowy wymiennik ciepła
wymiennik spiralny
Wymiennik płaszczowo-rurowy

Osobny artykuł: Wymiennik płaszczowo-rurowy.

Wymienniki płaszczowo-rurowe są jednym z najczęściej spotykanych typów wymienników w przemyśle41. Uniwersalność tego wymiennika wynika m.in. z:

różnorodności możliwych układów (różna ilość biegów, przeciwprąd, współprąd, itd.)
możliwość użycia elementów standardowych (rury, kołnierze, uszczelki, itd.)
stosunkowej prostota obliczeń i dużej dostępności do odpowiedniego oprogramowania
możliwości zastosowania w bardzo dużym zakresie ciśnień i temperatur1
szerokiej gamy możliwych materiałów konstrukcyjnych1.

Zbudowane są z cylindrycznego płaszcza, w którym biegną wiązki rurek. Jeden z płynów przepływa w przestrzeni płaszczowej, a drugi wewnątrz rurek. Wymiana ciepła zachodzi w poprzek ścian rurek.

Szczególnym przypadkiem jest wymiennik typu rura w rurze. Jego zaletą jest duża prostota. Jego główną wadą jest mała wydajność (powierzchnia wymiany ciepła jest mniejsza niż powierzchnia płaszcza, co generuje duże straty ciepła do otoczenia).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a